Parametry skrawania – kalkulator
Parametry obróbki skrawaniem
Dobór parametrów skrawania jest jednym z największych problemów przed jakimi staje frezer lub tokarz. Ten artykuł jest dla osób które mają wątpliwości co do parametrów startowych jakie zastosować dla narzędzia. Dla ułatwienia osobom jeszcze nie wprowadzonym przyjęliśmy uogólnione i bezpieczne parametry skrawania.
Najczęściej potrzebnymi danymi dla frezera lub tokarza są parametry skrawania:
f – posuw narzędzia | n – obroty narzędzia |
![]() |
![]() |
Do obliczenia parametrów skrawania potrzebujemy znać dwa podstawowe parametry:
– prędkość skrawania Vc,
– posuw na ostrze fz.
Prędkość skrawania
Prędkość skrawania Vc uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju narzędzia jakie posiadamy, często podawana jest przez producenta na opakowaniu narzędzia lub w katalogu w informacjach technicznych. Natomiast posuw fz uzależniony jest od rodzaju materiału narzędzi, ale i od ilości ostrzy jakie posiada narzędzie.
Wzór na prędkość skrawania Vc
Przy znajomości tych parametrów możemy przystąpić do obliczenia potrzebnych nam obrotów n oraz posuwu f.
Dla materiałów HSS i VHM możemy przyjąć parametry poniżej
Stal HSS | Węglik Spiekany VHM | |
Vc [m/min] | 10÷20 | 100÷120 |
fz [mm/ostrze] | 0,2÷0,4 | 0,02÷0,04 |
Vc– prędkość skrawania,
fz– posuw na ząb.
Obroty narzędzia
Obroty narzędzia bądź detalu obliczamy z prostego wzoru:
gdzie:
Dc – średnica narzędzia bądź detalu w mm.
Posuw narzędzia f
Parametry fz czyli posuw na ząb mówi jaki posuw mamy przyjąć dla jednego ostrza narzędzia. Czyli jeśli posiadamy frez 4 ostrzowy, to mnożymy posuw na ząb (fz) z ilością ostrzy jakie posiada narzędzie Z i razy obroty n.
f = fz * Z * n
gdzie:
f – posuw narzędzia,
fz – posuw na jedno ostrze,
Z – ilość ostrzy narzędzia,
n – obroty narzędzia lub detalu obrabianego
29 komentarzy
Ciekawie opisane
Tu czasem nie ma pomyłki w jednostkach?
Tak, była pomyłka w posuwie na ostrze. Dziękuje za uwagę
Chodziło mi o to że w jednym wzorze nie używa się milimetrów i metrów bo wyjdą głupoty. Pozatym jak pisze sie wzór to czemu pod wzorem wypisuje sie wielkości nie użyte w tym wzorze? Ktoś to wogole czytal przed publikacja? Ciężko dobrać parametry z tej strony, potrzebuje prędkość i posuw do miedzi i nie wiem jakich użyć 🙁
Tak, to prawda, że jednostki są inne ale to już trzeba by spojrzeć w historię obróbki żeby się dowiedzieć czemu się podaje w ten sposób w nie w mm. We wzorze jest 1000 który wyrównuje jednostki.
Co do prędkości w miedzi (w zależności od rodzaju) to proponuje dla narzędzi HSS Vc=5-30 m/min a dla VHM vc=300 m/min
Tak zgadza się to by wyjaśniało skąd ten 1000 we wzorze, tak podejrzewalem, a jaki posuw na zab, frez 1 piórowy, D jest 0,2mm teraz wychodzi prawie pół miliona obrotów. Producent podaje dla weglika bo taki mam Vc 120 do 260
nigdy nie widziałem freza o średnicy d=0,2mm, a węglikowego 😀 to pomyłka.
Vc to prędkość skrawania…a nie posuw na ząb
Frezy grawerskie (V-shape) – 0,2mm końcówka ostrza na np. 10st skosie
Można prosić o pomoc?
Oczywiście, że parametry skrawania są najważniejszą częścią dla operatora tokarki cnc. Jestem operatorem od kilku lat i można się tego bardzo szybko nauczyć, trzeba tylko zrozumieć podstawowe zagadnienia i wzory, potem to już z górki.
Jestem operatorem od 4 lat i za cbolere nie mam nikogo kto nauczylby mnie tego…
Ponieważ liczenie kreski ułamkowej w obrotach jest uciążliwe na podręcznym kalkulatorze proponuję uproszczony wzór na “n” w postaci: n = ( 318,3 * Vc ) / D
Wynik i jednostki te same, a liczy się bez zostawiania mianownika w pamięci.
Kalkulator oblicza posuw w mm/min a nie w mm/obr
Prędkość skrawania nie zależy wyłącznie od narzędzia ale wynika zarówno z narzędzia, materiału obrabianego oraz rodzaju obróbki (w przypadku obróbki szybkościowej HSM istotnie inne są posuwy robocze i grubości warstwy skrawanej). W dodatku dane narzędzie nie pracuje z jedną prędkością skrawania, a producenci zalecają pewien zakres. To z kolei jest wyzwanie dla technologa, bo tu odgrywa znaczącą rolę doświadczenie jaką rzeczywiście wartość wybrać. 15-20 lat temu można było wykorzystać empiryczny wzór na prędkość skrawania, który uwzględniał kilka współczynników. Niestety dane te nie były uzupełniane o nowe materiały obrabiane i nowe materiały narzędziowe. Dlatego treść artykułu spłaszcza kwestie prędkości skrawania, która jest kluczowym parametrem. Niektóre metody zakładają np. zachowanie stałej prędkości skrawania. Posuw ff jest w [mm/min], a fz w [mm/ząb] freza. Już jako ciekawostkę napiszę, iż słowo detal jest najgorszym z możliwych modyfikacji warsztatowych. Zarówno w języku polskim jak i angielskim oznacza “szczegół”. Oczywiście przy tak już potocznym używaniu słowa detal to tylko ciekawostka. Prawidłowo, choć dłużej, jest przedmiot obrabiany, względnie półfabrykat.
Bardzo fajny wpis. Przystępnie napisany 🙂 Ilustracje mistrzowskie!
Fajne. Korzystam już z dwa lata 🙂 Wprowadzam modyfikuje troszkę,bo wiadomo co piszą na pudełkach 🙂 i działa. “Detale” pięknie się frezują . Polecam i pozdrawiam
Czy mógłby ktoś mi pomóc w dostosowaniu ustawień albo doboru wierteł. Wiercę w żeliwie szarym fi 18,5-19mm na głębokość ok 12mm. Używałem kilku rodzajów wierteł (zwykłe, hss, z dodatkiem kobaltu), zarówno walcowe jak i na stożek morsa. Przy obrotach 500 na minutę wiertła mi się palą po kilku ewentualnie przy wiertłach z kobaltem po kilkudziesięciu miutach. Przy 380 i niższych blokują na wyjściu. Kombinuję z posuwem ale niewiele to pomaga… Aha i wiercę bez chłodziwa bo taki mam wymóg. Bardzo proszę o pomoc
Proponuję użyć wierteł z płytką wlutowaną jak NWWa, NNWc lub na stożku Morse’a NWWb, NWWd. Są to wiertła dedykowane do żeliwa.
https://artykulytechniczne.pl/wiertla-widiowe.html
Proszę o pomoc
Oblicz czas maszynowy objętościowy podczas toczenia
Vc=220 m/min
F =0.4 m/obr
Warstwa skrawana 4 mm
Witam, Czy to F nie jest czasem w [mm/obr]? Licząc z grubsza 4*0,4*220000 w [mm^3/min]. Podaj średnicę a policję dokładnie.
Witam czy mogł by mi ktoś z tym pomóc
Obliczyć prędkość obrotową n przy rozwiercaniu otworu fi48 przyjmując szybkość skrawania V=8m\min.
Cześć!
n = Vc * 1000 / π *Dc
Vc = 8
Dc = 48
π = 3,14
n = 8 * 1000 / 3,14 * 48 = 8000 / 150,72 = 53,07
Z jakiej książki pochodzi tytułowy rysunek?
Możesz podać źródło?
To jest rysunek naszego wykonania
Witaj,
n= 53rpm
Jak pali wiertło podczas wiercenia żeliwa to znak że obroty są za duże. Na wiertło 19 powinny być obroty 217
Można prosić o pomoc? Musze zrobić coś takiego Podaj wzór na szybkość skrawania?. Oblicz szybkość skrawania dla wiertła o średnicy 20 milimetrów i 500 obr/min ?
Cześć!
Wzór na prędkość skrawania
Vc = π *n * Dm / 1000 gdzie:
Vc – prędkość skrawania
n – prędkość obrotowa (500)
Dm – średnica wiertła (20)
Vc = 3,14 * 500 * 20 / 1000 = 31,4
Muszę się doszkolić, ziomek proponuję mi żeby przeliczac maksymalne obroty do średnicy obrobionego, ale licząc przy 220m/s postów 0.37 i średnicy toczonej 17.5 mm to wychodzi 4000 obrotów nie jest to przesada? Jak wyglądać będzie planowanie nie wyleci mi detal w kosmos? Albo np materiał fi 500 i muszę zrobić cycek 15mm gdzie maszyna ma ograniczenie do 1500 obrotów to wydaje mi się że będzie to za dużo, jak wyznaczyć G50 kiedy stosuje g96 żeby było i bezpieczne i efektowne skrawanie. Pozdrawiam