- 98% zadwolonych klientów
- Dostawa 24h
- 14 dni na zwrot
Gwintowniki Fanar
Gwintowniki to narzędzia wieloostrzowe służące do wykonywania gwintów wewnętrznych we wcześniej wykonanych otworach. Praca gwintownika przypomina pracę śruby wkręcanej w otwór, której ostrza powstałe w wyniku frezowania wzdłużnych rowków wiórowych kształtują przez skrawanie materiału obrabiany gwint.
Szeroka oferta na gwintowniki
Przy obróbce maszynowej do nacięcia gwintu w otworze najczęściej stosowany jest jeden gwintownik przelotowy lub nieprzelotowy o pełnym zarysie gwintu, natomiast przy obróbce ręcznej – komplet gwintowników, składający się zazwyczaj z dwóch (zdzierak i wykańczak) lub trzech narzędzi (zdzierak, pośredni i wykańczak), służących do wykonywania gwintu odpowiednio w dwóch lub trzech przejściach obróbkowych.
-
Cofnij do
chevron_left Cofnij do Gwintowanie- Frezowanie
- Narzędzia do otworów
- Wiertła
- Wiertła do Metalu NWKa DIN 338 (326)
- Wiertła Długie do Metalu DIN 340 NWKb (150)
- Wiertła Bardzo Długie do Metalu DIN 1869 (70)
- Wiertła do metalu NWKc Morse'a DIN 345 (456)
- Wiertła Długie do Metalu Morse'a DIN 341 (91)
- Wiertła Składane (35)
- Wiertła do stali hartowanych (80)
- Wiertła Węglikowe VHM (67)
- Wiertła stożkowe (5)
- Wiertła trepanacyjne (49)
- Płytki do Wierteł Piórkowych (1)
- Pozostałe Wiertła (127)
- Zestawy Wierteł (4)
- Nawiertaki (34)
- Rozwiertaki
- Pogłębiacze
- Wiertła
- Narzędzia pomiarowe
- Płytki wieloostrzowe
- Oprzyrządowanie maszyn
- Narzędzia ślusarskie
- Uchwyty Wiertarskie (26)
- Imadła (21)
- Oprawki (55)
- Oprawki do Gwintowania (14)
- Trzpienie (126)
- Tuleje (83)
- Tulejki zaciskowe (104)
- Radełka (14)
- Uchwyty Tokarskie (8)
- Szczęki Tokarskie (29)
- Kły Tokarskie (40)
- Oleje (14)
- Obciągacze Diamentowe (11)
- Ściernice Diamentowe (12)
- Wytaczadła (2)
- Pozostałe (22)
- Toczenie
Ze względu na rodzaj nacinanego gwintu możemy wyodrębnić gwintowniki do gwintów walcowych oraz stożkowych, a dodatkowo do gwintów metrycznych, calowych, trapezowych czy rurowych. Gwintowniki wykonywane są najczęściej ze stali szybkotnącej HSS i z HSSE (z dodatkiem kobaltu) oraz HSSEPM (stal szybkotnąca kobaltowa proszkowa). Występują w różnych wariantach bez pokrycia jak i z pokryciem oraz w różnych odmianach nakroju.
Warianty gwintowników
Gwintowniki maszynowe występują aktualnie w dwóch wariantach nakroju: nakrój B oraz C. Odejście z nakrojów A, C, D zostało podyktowane chęcią zmniejszenia kosztów produkcji. W tej chwili mamy głównie dwa dostępne nakroje ale nakrój C może występować również w postaci gwintowniki skrętnego co daje w praktyce 3 rodzaje gwintowników.
Nakrój B jest nakrojem prostym, stosowany jest do otworów przelotowych. Gwintownik posiadający nakrój B posiada nacięcie na początku gwintownika, które powoduje w czasie gwintowania wypychanie wióra w dół otworu. Ułatwia to wyprowadzanie wiórów z otworu co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo złamania gwintownika lub uszkodzenia gwintu.
Nakrój C jest nakrojem krótkim, występującym w dwóch rodzajach: prostym i skrętnym. Nakrój prosty przeznaczony jest do otworów zarówno przelotowych jak i nieprzelotowych. Posiada on rowki wiórowe proste, które magazynują wióry w czasie obróbki gwintu. Jest to uniwersalny gwintownik do otworów przelotowych i nieprzelotowych ale też nie jest on najlepszym rozwiązaniem przy gwintowaniu dużej ilości otworów.
Nakrój C skrętny jest nakrojem również krótkim przeznaczonym do obróbki otworów nieprzelotowych. Posiada rowki wiórowe skrętne, które wyprowadzają wióry w górę otworu. Dzięki temu rozwiązaniu wióry przy gwintowaniu otworów przelotowych nie zostają w otworze i możliwe jest gwintowanie wysokowydajne.
W asortymencie naszego sklepu znajdą Państwo wysokiej jakości gwintowniki ręczne oraz gwintowniki maszynowe, a także zestawy do gwintowania.
Sprawdź także naszą ofertę na noże tokarskie do gwintów!