• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Gwintowniki Fanar

Gwintowniki to narzędzia wieloostrzowe służące do wykonywania gwintów wewnętrznych we wcześniej wykonanych otworach. Praca gwintownika przypomina pracę śruby wkręcanej w otwór, której ostrza powstałe w wyniku frezowania wzdłużnych rowków wiórowych kształtują przez skrawanie materiału obrabiany gwint.

Szeroka oferta na gwintowniki

Przy obróbce maszynowej do nacięcia gwintu w otworze najczęściej stosowany jest jeden gwintownik przelotowy lub nieprzelotowy o pełnym zarysie gwintu, natomiast przy obróbce ręcznej – komplet gwintowników, składający się zazwyczaj z dwóch (zdzierak i wykańczak) lub trzech narzędzi (zdzierak, pośredni i wykańczak), służących do wykonywania gwintu odpowiednio w dwóch lub trzech przejściach obróbkowych.

Ze względu na rodzaj nacinanego gwintu możemy wyodrębnić gwintowniki do gwintów walcowych oraz stożkowych, a dodatkowo do gwintów metrycznych, calowych, trapezowych czy rurowych. Gwintowniki wykonywane są najczęściej ze stali szybkotnącej HSS i z HSSE (z dodatkiem kobaltu) oraz HSSEPM (stal szybkotnąca kobaltowa proszkowa). Występują w różnych wariantach bez pokrycia jak i z pokryciem oraz w różnych odmianach nakroju.

Warianty gwintowników

Gwintowniki maszynowe występują aktualnie w dwóch wariantach nakroju: nakrój B oraz C. Odejście z nakrojów A, C, D zostało podyktowane chęcią zmniejszenia kosztów produkcji. W tej chwili mamy głównie dwa dostępne nakroje ale nakrój C może występować również w postaci gwintowniki skrętnego co daje w praktyce 3 rodzaje gwintowników.

Nakrój B jest nakrojem prostym, stosowany jest do otworów przelotowych. Gwintownik posiadający nakrój B posiada nacięcie na początku gwintownika, które powoduje w czasie gwintowania wypychanie wióra w dół otworu. Ułatwia to wyprowadzanie wiórów z otworu co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo złamania gwintownika lub uszkodzenia gwintu.

Nakrój C jest nakrojem krótkim, występującym w dwóch rodzajach: prostym i skrętnym. Nakrój prosty przeznaczony jest do otworów zarówno przelotowych jak i nieprzelotowych. Posiada on rowki wiórowe proste, które magazynują wióry w czasie obróbki gwintu. Jest to uniwersalny gwintownik do otworów przelotowych i nieprzelotowych ale też nie jest on najlepszym rozwiązaniem przy gwintowaniu dużej ilości otworów.

Nakrój C skrętny jest nakrojem również krótkim przeznaczonym do obróbki otworów nieprzelotowych. Posiada rowki wiórowe skrętne, które wyprowadzają wióry w górę otworu. Dzięki temu rozwiązaniu wióry przy gwintowaniu otworów przelotowych nie zostają w otworze i możliwe jest gwintowanie wysokowydajne.

W asortymencie naszego sklepu znajdą Państwo wysokiej jakości gwintowniki ręczne oraz gwintowniki maszynowe, a także zestawy do gwintowania.

Sprawdź także naszą ofertę na noże tokarskie do gwintów!