• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Frezy palcowe

Frezy palcowe trzpieniowe (nazywane inaczej frezami trzpieniowymi) to narzędzia skrawające, złożone z trzpienia (chwytu), ostrza tnącego śrubowego. Bardzo istotną cechą każdego frezu jest materiał, z którego został wykonany. Decyduje on na przykład o twardości narzędzia, a co za tym idzie – o jego wytrzymałości. Do obróbki twardszych materiałów powinno się używać frezów o odpowiednio większej wytrzymałości.

Najczęściej frezy palcowe z trzpieniem wykonywane są ze stali szybkotnącej (HSS), stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu (HSSE), lub stali szybkotnącej proszkowej (HSSE-PM).

Przeznaczenie frezów palcowych - trzpieniowych

Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić frezy palcowe do metalu : palcowe oraz nadsadzane. Katalogowo frezy posiadają trzpień są to frezy palcowe i występują w różnych wersjach chwytowych jak i ostrzowych. Wyróżnia się główne 3 grupy tych narzędzi: frezy z chwytem walcowym do których zaliczają się frezy: NFPa - czteropiórowe z chwytem walcowym, NFPg - do rowków dwupiórowe, NFPc -  z chwytem na stożku Morse'a z gwintem oraz pozostałe frezy kształtowe jak na jaskółczy ogon, do rowków Woodruffa itp. Cena frezów palcowych uzależniona jest przede wszystkim od samego typu narzędzia, rodzaju wykonania ( tutaj może być HSS, HSSE, HSSE-PM oraz VHM czyli frezy węglikowe monolityczne ).  Każdy z tych narzędzi opisane jest normą polską oraz międzynarodową DIN, określają one jednoznacznie jego wymiary jak długość całkowitą, długość części roboczej oraz ilość ostrzy. I dla poszczególnych narzędzi nazwa oraz norma wygląda następująco: NFPa DIN-844, NFPg DIN-327, NFPc DIN-845.

Polscy producenci frezów palcowych HSS oraz HSSE

W Polsce istnieję kilku naprawdę bardzo dobrych producentów frezów do stali, są to między innymi firma Fenes z Siedlec, Fanar z Ciechanowa, Dolfamex z Jeleniej Góry oraz Globus Wapiennica. Wybierając frezy naszych rodzimych producentów możemy być pewni wysokiej jakości, wydajności wybranych przez nas narzędzi skrawających. Produkowane przez nich frezy do stali wykonywane są z grupy najlepszej stali szybkotnącej HSS, którą jest stal SW7M oraz w przypadku frezów do stali nierdzewnej stal szybkotnąca kobaltowa HSSE z 5% kobaltem w składzie. Frezy do stali powinny posiadać twardość 62 HRC oraz umożliwiać pracę w materiałach o twardości nie przekraczającej 35 HRC oraz wytrzymałości na rozciąganie nie większe jak 800 MPa. Frezy palcowe do metalu HSS umożliwiają obróbkę takich materiałów jak stal, staliwo oraz materiały nieżelazne, natomiast frez HSSE inaczej zwane Inox mogą obrabiać stal, stal nierdzewną, żeliwo oraz materiały nieżelazne. Wybór odpowiedniego frezu palcowego zależy nie tylko od rodzaju obrabianego materiału, wielkości czy kształtu płaszczyzny, ale również od typu wykonywanej obróbki (np. zgrubnej lub wykańczającej). Istotne są również długość oraz średnica frezu – tak by obróbka przebiegała zgodnie z założonym planem.

Poznaj również narzędzia jak: pogłębiacze stożkowe do otworów a także wiertła do metalu.