Noże Tokarskie Składane 

Pochodzące wyłącznie od renomowanych producentów, noże tokarskie składane stanowią propozycję dla najbardziej wymagających tokarzy zarówno już tych doświadczonych jaki i początkujących.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 265 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 265 elementów

.

Do czego służą noże tokarskie składane

Noże tokarskie składane należą do podstawowych narzędzi, które są niezbędnymi narzędzia w każdej narzędziowni posiadającej tokarki konwencjonalne lub sterowane numerycznie CNC (computer numerical control). Noże tokarski składane przeznaczone są do obróbki zarówno masowej jaki mało seryjne i pojedynczej.

Rodzaje noży tokarskich składanych

Ze względu na przeznaczenie możne je podzielić na dwie główne grupy:

  • noże tokarskie składane do toczenia zewnętrznego
  • noże tokarskie składane do toczenie wewnętrznego - toczenie w profilach zamkniętych

Dlaczego warto używać noży tokarskich składanych

Noże składane zbudowane są z części stałej czyli trzonek wraz z gniazdem na płytkę widiową. Trzonek służy do mocowanie noża tokarskiego w imaku tokarki, może mieć kształt o przekroju kwadratowym bądź prostokątnym. Trzonek prostokątny ma tę zaletę, że nóż może znajdować bliżej materiału skrawanego. Natomiast samym ostrzem skrawającym w tym narzędziu jest płytka widiowa (pełnowęglikowa), która występują w różnych kształtach i wymiarach. Dzięki temu, że jedynie płytka skrawający podlega wymianie (ewentualnie drobne części zamienne) jest to bardzo wydajne oraz oszczędne narzędzie w obróbce. Dzięki tym narzędziom można obniżyć koszty obróbki, zwiększyć produktywność i powtarzalność kształtu a także zmniejszyć chropowatość powierzchni. W niektórych nożach stosuje się płytkę podporową. Dzięki takiemu rozwiązaniu chronione jest gniazdo noża a drgania przejmuje płytka podporowa a nie sam nóż tokarski. Przekłada się to oczywiście na żywotność noża a także na opłacalność ich stosowania.

Zasada oznaczeń noży tokarskich składanych

Noże tokarskie składane występują jako noże do toczenia zewnętrznego oraz wewnętrznego zwane inaczej wytaczakami. Ich nazewnictwo składa się z 5 liter, 4 cyfr oraz wielkością boku płytki, która określona jest liczbowo. Przykładem jest nóż tokarski składany PWLNR 25x25 08. Pierwsza litera oznacza rodzaj mocowania płytki skrawającej, druga określą kształt płytki w tym wypadku płytka WNMG, trzecia litera oznacza kąt przyłożenia noża, 4 to kąt przyłożenia płytki widiowej, ostania litera to rodzaj noża i tutaj może być prawy - R oraz lewy L. Ostatnie 2 cyfry oznaczają wielkość boku zastosowanej płytki skrawającej w tym wypadku to będzie płytka WNMG 080408 lub z innym dowolnym promieniem. Noże tokarskie wytaczaki do otworów mają nieco inne nazewnictwo, ponieważ i budowa jest inna.  W tych narzędziach tokarskich określa się najpierw: rodzaj trzonka (A- z chłodzeniem wewnętrznym, S- bez chłodzenia) wielkość trzonka a następnie 5 literowa nazwa zakończona wielkością stosowanej płytki. Przykładem oznaczenia wytaczaków może być nóż S20 SCLCR 09. Trzonek nie ma chłodzenia - jego wielkość to 20 mm i jest przystosowany do płytek skrawających CCMT 09T308.

Zwiń