• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Narzynki

Narzynki Fanar to narzędzia o kształcie okrągłym - wieloostrzowe przeznaczone do nacinania gwintów na zewnętrznej części detalu, którym jest najczęściej wałek lub inny walec lub stożek zewnętrzny.

Rodzaje narzynek w sklepie

Ze względu na budowę narzynki Fanar można podzielić na ich kształt zewnętrzny. Aktualnie już w przemyśle produkuje się jedynie narzynki okrągłe ale można jeszcze spotkać specjalistyczne narzynki kwadratowe bądź sześciokątne.

Takie narzynki stosowane są w branży samochodowej lub budowlanej gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca dla oprawki do narzynek lub nie ma takich oprawek w użyciu. Stosuję się narzynki do prac w terenie gdzie nie ma dostatecznie dużo narzędzi do mocowania narzynek standardowych.

Narzynki do gwintowania zewnętrznego

Ze względu na rodzaj nacinanego gwintu możemy podzielić narzynki według następującego podziału: narzynki metryczne, narzynki drobnozwojne, narzynki calowo-rurowe, narzynki Whitwortha, narzynki zunifikowane, narzynki Pg, oprawki do narzynek oraz zestawy do gwintowania. Narzynki metryczne występują w dwóch rodzajach: metryczne zwykłe o oznaczeniu M oraz metryczne drobnozwojne o oznaczeniu MF. Oba te rodzaje gwintu posiadają kąt wierzchołkowy 60 stopni i mierzony jest jednostkach metrycznych [mm]. Jest to najbardziej powszechny gwint w krajach Europy. Wymiary narzynek metrycznych określone są przez normę niemiecką DIN 22 568. Narzynki do gwintów calowych G należą do grupy narzynek do rur, ponieważ to tam najczęściej stosowany jest gwint. Gwint ten jest potocznie zwany rurowym ale tak naprawdę to gwint rurowo walcowy i określony jest normą DIN ISO 228. Natomiast wymiary zewnętrzne narzynki opisuję norma DIN EN 24 231. Co ciekawe narzynki calowe nie posiadają różnych tolerancji gwintu, jest tylko jedna tolerancja bez żadnego oznaczenia. Narzynki UNC i UNF zunifikowane amerykańskie to narzynki, które są bardzo popularne w Europie zaraz po gwintach metrycznych i calowych do rur. Występują w odmianie o podziałce zwykłej UNC, drobnozwojnej UNF oraz rzadziej występujących UN, UNS, UNEF. Gwinty UN są to gwinty o kącie wierzchołkowym gwintu 60 stopni, mierzone w calach. Narzynki UN występują w trzech tolerancjach gwintu 1A, 2A oraz 3A.

Materiał wykonania narzędzi do nacinania gwintów

Narzynki do gwintowania Fanar okrągłe produkowane są tylko ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE. Narzynki HSS pozwalają na gwintowanie materiałów o wytrzymałości na rozciąganie max. Rm=800 MPa oraz twardości nie przekraczającej 35 HRC. Możemy nimi gwintować materiały takie jak stal, staliwo oraz aluminium. Narzynki i gwintowniki kobaltowe przeznaczone są do stali nierdzewnej oraz żeliwa do twardości 64 HRC.