Płytki tokarskie skrawające 

Płytki tokarskie skrawające to narzędzia zbudowane z węglika spiekanego. Sam węglik spiekany odznacza się bardzo dużą twardością, odpornością na ścieranie oraz dużą tolerancją na wysokie temperatury. Wadą węglików jest jedynie ich cena oraz niska tolerancja na udarność (uderzenia lub niejednolite toczenie).

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 209 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 209 elementów

. Węglik spiekany jak sama nazwa wskazuję wytwarza się poprzez spiekanie metali trudnotopliwych w postaci proszku. W skład węglika spiekanego wchodzi najczęściej wolfram i tytan a metalem wiążącym jest kobalt. Właściwości węglika spiekanego sprawiają, że wytwarza się go tylko jako samo ostrze dla noży tokarskich z płytką lutowaną lub noży tokarskich składanych.

Zastosowanie płytek tokarskich w obróbce skrawaniem

Płytki tokarskie stosuje się we wszystkich noża tokarskich. Znajdują swoje zastosowanie w obróbce praktycznie we wszystkich materiałach lecz wymagają doboru do toczonego materiału. Ze względu na to, że każdy producent posiada swoje indywidualne oznaczenia gatunku węglika oraz łamaczy wióra najlepiej przy doborze płytki oraz parametrów skrawania zajrzeć do katalogu producenta. Jednak każdy producent odnosi się do oznaczeń ISO materiałów, który jest uniwersalny dla każdego producenta. Płytki tokarskie do stali nierdzewnej oznaczane są kolorem żółtym i literą M, dla stali literą P oraz kolorem żółtym, żeliwo to kolor czerwony - litera K, materiały żaroodporne S - kolor brunatny, materiały hartowane - litera H kolor szary. Metale nieżelazne wraz z aluminium w nazewnictwie posiadają literę N i kolor zielony.

Jakie płytki do noży tokarskich oferujemy

Płytki tokarskie wieloostrzowe oferowane przez nas pochodzą jedynie od sprawdzonych oraz renomowanych producentów węglików spiekanych takich jak: Baildonit, Sandvik, Iscar, Walter, Mitsubishi, Palbit oraz Korloy. Ze względu na kształt płytki tokarskie można podzielić na płytki o kształcie trójkątnym takie jak: TPUN - są to płytki gładkie przeznaczone do noży tokarskich z osobnym łamaczem wióra, stosowane przede wszystkim w Polsce noża typu CTGPR. Do grona płytek bez łamacza wióra zalicz się jeszcze płytki SPUN o kształcie kwadratowym. Kolejnymi płytkami o tym samym kształcie są płytki TNMG, które są stosowane bardziej powszechnie i posiadają wbudowany łamacz wióra na swojej powierzchni. Do kolejny płytek tokarskich zalicza się np. CNMG, CCMT, SPUN, VBMT, VCMT i wiele innych. Bardzo popularnymi płytkami są WNMG stosowane do obróbki zgrubnej przy nożach tokarskich składanych MWLNR lub PWLNR.

Sprawdź również naszą ofertę na noże tokarskie składane na płytki skrawające tokarskie.

Zwiń