• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Noże tokarskie

Noże tokarskie są to narzędzia podstawowego wyposażenia narzędziowni posiadające w swoim wyposażaniu tokarski i to zarówno konwencjonalne jaki i tokarski sterowane numerycznie CNC. Noże tokarskie występują w kilku wersjach, jako noże tokarskie składane na osobną płytkę tokarską (wieloostrzową), noże z płytką lutowaną, noże oprawkowe inaczej zwane stalkami. W zależności od potrzeb obróbkowych zarówno ilościowych jak i konstrukcyjnych detalu możemy dopasować noże tokarskie.

Jakie noże tokarskie wybrać?

W zależności od rodzaju toczenia i posiadanego parku maszynowego powinniśmy dobrać noże. Noże tokarskie składane to najbardziej wydajnych rozwiązanie, dzięki zastosowaniu płytek wymiennych stałym kosztem są tylko płytki skrawające a cała reszta noża pozostaje. Co więcej płytki widiowe są najczęściej wieloostrzowe i posiadają wiele krawędzi tnących i jak 1 krawędź się stępi wystarczy obrócić płytkę i mamy kolejne nowe ostrze gotowe do pracy. Nóż tokarski składane zbudowany jest z trzonka, gniazda na płytkę wieloostrzową. Ich wymiary określą nazwa 5 literowa po których następują rozmiar trzonka oraz wielkość płytki skrawającej np. PWLNR 25x25 08 co oznacza, że nóż przeznaczony jest na płytkę WNMG 080408. W naszej ofercie znajdą Państwo również płytki tokarskie przeznaczone do noży tokarskich składanych.

Charakterystyka oraz ceny pozostałych noży tokarskich

Ceny noży tokarskich z płytką lutowaną czy ze stali szybkotnącej są niższe od noży składanych w zakupie i często są lepszym wyborem dla maszyn konwencjonalnych. 

Noże tokarskie z płytka lutowaną są bardzo dobrym wyborem dla produkcji jednostkowych i małoseryjnych. Są tanie w zakupie, posiadają dużą odporność na udarność dzięki czemu możemy toczyć wałki przy niezbyt dużej sztywności maszyny. Dodatkowo możemy szlifować płytkę lutowaną, dopasowując jej kształt do naszych indywidualnych wymagań. Jest to ogromna niedoceniana zaleta tych noży, bardzo częstym problemem występującym w noża tokarskich składanych jest kształt płytki widiowej czy to okrągłej czy do gwintów trapezowych ( wytaczaków ).

W wypadku noży tokarskich z płytką lutowaną możemy dostawić szablon i dowolnie doszlifować płytkę, zmniejszając koszty poprzez nie kupowanie nietypowych narzędzi.

Noże tokarskie z płytką lutowaną w zależności od zastosowania posiadają oznaczenia: noże do stali oznacza się wg. ISO P - kolorem niebieskim, noże do żeliwa oznacza się kolorem czerwonym i literką K, noże do stali nierdzewnej oznaczamy litrę M20 i kolorem żółtym. Podobnymi nożami są noże tokarskie ze stali szybkotnącej. W odróżnieniu do noży z płytką lutowaną noże ze stali szybkotnącej posiadają samą końcówkę ze stali HSS. Są one droższe od noży z płytką ale zdecydowanie łatwiej dopasowywać je do nietypowych kształtów oraz łatwiej poddają się obróbce szlifowania.

Noże tokarskie oprawkowe to noże półfabrykaty, które są całkowicie surowe. Posiadają przekrój poprzeczny kwadratu, prostokąta bądź koła o określonej długości. Wielkość noży oprawkowych określa się przez podanie 2 wymiarów przekroju ( bądź średnicy w przypadku wałka) oraz długości a także materiału np. nóż oprawkowy 16x16x160 HSS.