• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Narzędzia frezarskie

Frezy są narzędziami, które dzielimy na dwa rodzaje ze względu na ich rodzaj mocowania: nasadzane i trzpieniowe.

Narzędzia frezarskiej jak frezy

Frezy wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS, ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS z dodatkiem 5% kobaltu oraz z węglika spiekanego VHM.Stal HSS doskonale nadaje się do wykonywania obróbki w materiałach takich jak: stali i stali konstrukcyjna do 35 HRC. Stal szybkotnąca kobaltowa HSSE może frezować w materiałach do maksymalnej twardości 57 HRC. Ilość kobaltu w narzędziu nie jest przypadkowa gdyż zbyt wielka jego ilość mogła by spowodować osłabienie narzędzia, prowadzić do jego łamania się i wykruszania, dlatego jest go tylko 5%. Natomiast frezy trzpieniowe są frezami prawie samodzielnymi gdyż w swej budowie posiadają już trzpień.

Do wykonywania pracy wymagają jedynie oprawki, w której jest możliwość umieszczenia chwytu walcowego gładkiego. Również i same chwyty ulegają podziałowi na: chwyt gładki i ze spłaszczeniem Weldona. Zadaniem spłaszczenia jest uniemożliwienie obrotu narzędzia w oprawce podczas wykonywanej pracy i stosowane jest przy większych średnicach. Natomiast frezy nasadzane są narzędziami niesamodzielnymi, potrzebującymi odpowiednio dobranego trzpienia, który jest pośrednikiem pomiędzy wrzecionem a frezem oraz oprawki aby były w pełni przygotowane do wykonywania pracy.

Rodzaje frezów

Frezy palcowe do metalu są narzędziami skrawającymi samodzielnymi, które w swej budowie posiadają trzpień oraz ostrze skrawające śrubowe. Bardzo istotny jest materiał z jakiego frezy są wyprodukowane gdyż decyduje on o twardości narzędzia. Wykonane są najczęściej ze stali HSS, HSSE oraz z węglika spiekanego VHM. Wyróżniamy trzy grupy tych narzędzi:

• NFPa - frezy czteropiórowe posiadające chwyt walcowy

• NFPg - frez dwupiórowy do rowków

• NFPc - mający chwyt na stożku Morse'a z gwintem

• Frezy węglikowe VHM – frezy 2,3,4 ostrzowe

Producentami frezów tego typy są firmy takie jak: Fenes z Siedlec, Dolfamex z Jeleniej Góry, Fanar z Ciechanowa oraz Globus Wapiennica. Frezy palcowe do metalu NFPa oznaczone niemiecką normą DIN 844, występują w dwóch wersjach chwytowych: z chwytem walcowym oraz chwytem ze spłaszczeniem Weldona. Przeznaczone są one do obróbki wykańczającej, średnio dokładnej i zgrubnej.

Frezy te mają od czterech do sześciu ostrzy co zależne jest od średnicy narzędzia, czym większa jest średnica tym więcej frez ma ostrzy. Frezy trzpieniowe NFPc o niemieckiej normie DIN 845, mające ostrza walcowo - czołowe przeznaczone są do wykonywania obróbki zgrubnej, wykańczającej i średnio wykańczającej.

Mogą wykonywać pracę w stalach takich jak:stal nierdzewne i stopowe, żeliwo i żeliwo sferoidalne, żeliwo szare oraz ciągliwe. W skład budowy freza NFPc należą: ostrza, część chwytowa jaką jest stożek Morse'a oraz gwint mocujący. Ostrza tego freza posiadają kąt 30 stopni, miedzy nimi są rowki wiórowe, których zadaniem jest sprawne odprowadzanie skrawającego materiału. Frezy palcowe NFPg DIN 327 są ferazmi prawo tnącymi stosowanymi do wykonywania rowków na wpusty i nie tylko. Doskonale nadają się do zgrubnego fazowania i średnio wykańczającego.

Frezy palcowe NFPg mają ostrza walcowo - czołowe, o kącie skrętu 25 stopni, dwa centralne ostrza dające możliwość pionowego zagłębienia się w materiale oraz krótki trzpień zapewniający sztywność podczas wykonywania pracy. Frezy nasadzane do wykonywania pracy potrzebują odpowiedniego trzpienia i oprawki. Dzięki temu gdy część skrawająca zostanie zużyta wymienimy ją samą a frez zostanie ten sam. Frezy nasadzane walcowe stosowane są do prac obrotowych, które odporne są na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i dają możliwość długotrwałego użytkowania.