Wiertła stożkowe 

Wiertła stopniowe stożkowe są jednymi z popularniejszych wierteł, produkowanych przez firmę Bucovice Tools - Cztool, wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS, która swojej twardości posiada 62 HRC. Dzięki temu jest możliwość wykonywania otworów w materiałach do twardości 35 HRC, takich jak: stal, staliwo jak i materiały nie żelazne.

Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów

. Wiertła te mają również wytrzymałość na rozciąganie Rm= 800 MPa. Produkowane są również ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE z dodatkiem 5% kobaltu, dzięki któremu wiertło posiada większą twardość.

Wiertło stożkowe stopniowe do metalu

Wiertła stożkowe do metalu posiadają twardość 64 HRC i wytrzymałość na rozciąganie RM= 800 MPa. Jest również odporniejsze na ścieranie i wszelkie uszkodzenia oraz jest zdecydowanie większą odporność na wysokie temperatury. Wyposażony jest w dwa ostrza, które gwarantują wysoką precyzje oraz centryczność wykonywanego otworu. nie wymagają wcześniejszego nawiercania. Dzięki jego stożkowej budowie, jego wyjęcie z wykonanego już otworu nie sprawia problemu, dlatego też doskonale nadaje się do obróbki blach nawet cienkościennych. Wiertła stopniowe te przeznaczone są do obróbki materiałów takich jak: blachy węglowe, stopowe oraz metali niezależnych, tworzyw sztucznych i termoutwardzalnych do grubości 4 mm. Za pomocą wiertła stożkowego można jednocześnie wiercić, centrować, rozwiercać jak i usuwać zadziory w wykonanych otworach.

Wiertła stożkowe cechują się:

  • głęboko szlifowaną komorą sprężystą, dzięki czemu krawędzie tnące są ostre i wolne od zadziorów, tym samym przedłużona jest żywotność wiertła i dobra jakość wykonywanej nim pracy,
  • szlif tylni dostosowany kątowo, zatem krawędź tnąca jest najwyższym punktem w średnicy,
  • skręcony rowek wiórowy zapewnia spokojną pracę oraz jej wysoką wydajność. Doskonale odprowadza niełamiące się wióry,
  • posiada stożek na końcu wiertła, który zdecydowanie ułatwia wyciąganie go z przewierconych blach,
  • posiada on szlifowany szpic wiertła umożliwiający centrowanie jak i nawiercanie materiałów cienkościennych.
  • wiertła prawostronne
  • wiertła o kacie skoku 90 stopni.
  • kat ostra wynosi 118 stopni

Wiertła stożkowe do metalu stopniowe mogą być montowane w uchwytach wiertarskich samozaciskowych jak i kluczykowych. Uchwyty samozaciskowe są najbardziej powszechnymi i stosowanymi uchwytami w każdej narzędziowni, ułatwia szybki montaż jak i demontaż każdego wiertła z chwytem walcowym. Nie wymaga on użycia kluczyka, wystarczy obrócić ręcznie pierścień i zbliżyć do niego wiertło tak aby szczęki zostały zaciśnięte na chwycie walcowym wiertła. Uchwyt kluczykowy był uchwytem produkowanym jako pierwszy, do montowania w nim wiertła koniecznością jest użycie kluczyka, za pomocą którego rozłożymy bądź zaciśniemy szczek. Budowa wierteł stopniowych składa się z dwóch części: chwytowej oraz roboczej. Cześć chwytowa jest walcowa o średnicach: fi 6, fi 8, fi 10, fi 13 mm wykonana z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS. Natomiast część robocza posiada kształt stożka, co ułatwia wyjęcie wiertła z otworu po wykonaniu pracy. Pracuje w kierunku prawostronnym, ma on kąt stożka 90 stopni oraz kąt wierzchołkowy 118 stopni. Jest on określony niemiecką normą DIN 1412 C. Wiertła te wyposażone są w 9 stopni oraz w dwa ostrza, które gwarantują dobrą jakość wykonywanej obróbki.

Zobacz również rozwiertakipogłębiacze stożkowe

Zwiń