• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Rozwiertaki do metalu

Rozwiertaki do metalu to narzędzia służące do końcowej lub przed końcowej obróbki otworu walcowego lub stożkowego przy wymaganej wyższej klasie dokładności. Rozwiertaki wykańczające ( inaczej wykańczaki ) wykonują otwory w klasie najczęściej od IT7 do IT5.

Do czego służą rozwiertaki do metalu i stali

Mają one za zadanie poprawienie lub dostosowanie otworu do większych wymagań konstrukcyjnych to znaczy wykonanie otworu w bardzo wąskiej tolerancji wymiarowej lub przygotowanie otworu po operacji wiercenia do obróbki wykańczającej rozwiertakiem.

Dzięki rozwiertakom do metalu uzyskujemy otwory o bardzo wąskiej tolerancji wymiarowej mierzonej w milimetrach lub mikronach, dodatkowo poprawiają one powierzchnię otworu zmniejszając jego chropowatość ale i poprawiając geometrię jak jego osiowość. Narzędzia te wykonywane są najczęściej ze stali szybkotnącej HSS, szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox ale również ze stali szybkotnącej kobaltowej proszkowej HSSE-PM. W zależności od potrzeb i możliwości obróbkowych tokarki, frezarki bądź wiertarki powinniśmy dobrać rozwiertaki do metalu.

Rozwiertaki do metalu HSS możemy stosować zarówno w obróbce ręcznej jak i maszynowej, mają dość dużą tolerancję na niedoskonałości rozwiercanego otworu, z tego powodu można je stosować w każdej maszynie.  Dodatkową zaletą jest ich cena, przy produkcji jednostkowej oraz mało seryjnej jest to bardzo ważny parametr. Natomiast rozwiertaki VHM węglikowe są narzędziami o dużej twardości, wytrzymałości na ścieranie oraz temperatury, bardzo wydajne obróbkowo natomiast mają bardzo małą tolerancję na nie osiowość otworu, jego przekoszenia lub bicie oprawki.

Można w ich przypadku stosować bardzo wysokie parametry skrawania jak obroty oraz posuw. W naszej ofercie znajdują się rozwiertak ręczne nastawne, które mają określony zakres wykonywanych otworów oraz posiadają płynną regulację. Dzięki regulacji możemy rozwiercać otworu w dowolnych wymiarach od metrycznych po calowe średnicę. Rozwiertaki ręczne posiadają na swoim obwodzie ostrza,  wyprodukowane ze stali HSS.

Na rynku dostępnych jest szeroka gama różnorodnych rodzajów rozwiertaków do metalu. Dla prawidłowego usystematyzowania narzędzi, możemy dokonać następujących podziałów: ze względu na postać obrabianego otworu – rozwiertaki do otworów walcowych oraz stożkowych; ze względu na dokładność obróbki – zdzieraki i wykańczaki; ze względu na sposób pracy – rozwiertaki nastawnerozwiertaki maszynowerozwiertaki ręczne; ze względu na możliwości eksploatacyjne – rozwiertaki stałe i nastawne; ze względu na zamocowanie – rozwiertaki trzpieniowe i nasadzane. W przypadku rozwiertaków do otworów stożkowych obróbka ma na celu usunięcie większej ilości materiału – przekształcenie wstępnie wykonanego wiertłem otworu walcowego w stożkowy. Zazwyczaj używa się kompletu trzech rozwiertaków – wstępnego, zdzieraka i wykańczaka.