• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Frezy nasadzane do metalu

Frezy nasadzane stanowią jedną z najważniejszych grup narzędzi skrawających i to nie tylko dla frezarek ale i tokarek i czasami również wiertarek. Frezy nasadzane produkowane są po to aby obniżyć koszty narzędzi skrawających ponieważ te narzędzia nie posiadają w swojej budowie trzpienia. Do pracy frezy nasadzane wymagają użycia trzpieni frezarskich ale dzięki temu część, która najbardziej się zużywa może być wymieniona a trzpień pozostaje ten sam i może posłużyć do mocowania frezów o różnych średnicach.

Zastosowanie frezów nasadzanych do metalu

Jest to bardzo duża grupa narzędzi i można ją podzielić ze względu na zastosowanie jakie posiadają. Do podstawowych narzędzi można zaliczyć frezy walcowe oraz walcowo czołowe, która przeznaczone są do obróbki zgrubnej średnio dokładnej bocznych powierzchni oraz płaszczyzn. Posiadają one oznaczenia NFCa DIN 1880 i występują w rozmiarach od fi 40 mm do fi 125 mm. Kolejna grupa narzędzi to frezy nasadzane tarczowe, które dzielą się na frezy piłkowe o oznaczeniu NFTe oraz frez tarczowe trzystronne proste lub na przemian skośne. Są to narzędzia co nacinania wąskich rowków, przecinania wałków, profili lub frezowanie kanałków. Frezy piłkowe używane są również przy frezowaniu dużych głębokości przy bardzo małych grubościach cięcia. Frezy nasadzane krążkowe promieniowe należą do narzędzi, które frezują kształt półokrągły w pełnym materiale. Występują jak frezy promieniowe wypukłe opisane normą DIN 856 lub wg. PN NFRa, w nazwie frezów opisuje się ich promień np. R6. Frezy promieniowe wklęsłe opisane są normą DIN 855 oraz polska NFRb. Frezy kątowe nasadzane przeznaczone są do obróbki kątowej, gdy wymagamy aby powierzchnia frezowana była pod określonym kątem. Tutaj są dwie możliwości albo mamy frezy kątowe symetryczne posiadające ten sam kąt skrawania z dwóch stron lub frez kątowy jednostronny.

Oferta frezów nasadzanych w naszym sklepie

Wszystkie frezy nasadzane produkowane są głównie ze stali szybkotnącej HSS i rzadziej szybkotnącej kobaltowej. Stal szybkotnąca HSS pozwala na frezowanie w stali, staliwie oraz stalach konstrukcyjnych nie przekraczających twardości 35 HRC. Sama twardość stali HSS wynosi ok. 62 HRC i najlepszym gatunkiem z tej grupy jest stal SW7M i to ten gatunek powinniśmy wybierać jako materiał wykonania naszych frezów nasadzanych. Ze względu na duże średnicę oraz gabaryty frezy nasadzane nie są produkowane zbyt często ze stali kobaltowej HSSE Inox. Materiał ten w tak dużych narzędziach podniósł by cenę nie proporcjonalnie do możliwości obróbkowych.