Frezy Trzpieniowe Palcowe NFPc DIN 845 

Frezy palcowe na stożku Morse'a z gwintem należą do grupy narzędzi skrawających niezbędnych oraz podstawowych w każdej narzędziowni posiadającej frezarka, tokarki a nawet wiertarki. Należą do narzędzi skrawających, które pracują częścią boczna - walcową oraz czołową. Frezy na stożku Morse'a występują standardowo w wymiarach od fi 10 do nawet fi 63 mm.

Wielkość
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 65 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 65 elementów

. Sama płetwa Morse'a frezów palcowych posiada część stożkową podawaną według numerów stożka od MK1 do MK5 i każdy z nich zakończony jest gwintem. Sama część stożkowa objęta jest normą DIN 228 A. Frezy tego typu mocowane są bezpośrednio w frezarce przy pomocy śruby dociągającej, która dociska frez do wrzeciona maszyny aby się nie obracał a szlifowany stożek Morse'a ma za zadanie utrzymania freza idealnie w osi maszyny.

Oznaczenia frezów palcowych Morse'a

Frez palcowe na stożku Morse'a określone są przez dwie normy: niemiecką DIN oraz polską PN. Według normy niemieckiej frezy palcowe mają oznaczenie DIN-845 a według PN NFPc. To oznaczenie określą rodzaj narzędzia czyli frez oraz jego trzpień Morse'a. Frezy te występują zarówno w wersji 4 piórowej, 6 i 8 piórowej. Ilość ostrzy jest związana ze średnicą narzędzia i przy średnicach Fi 10 - 21 mm występują frezy 4 piórowe, od fi 22 - 36 mm - 6 piórowe, fi 40 - 63 mm 8 ostrzowe. Ze względu na część roboczą frezy palcowe na stożku Morse'a do metalu można podzielić na cztery rodzaje, frezy: krótkie, długie, krótkie z łamaczem wióra oraz długie z łamaczem wióra. Frezy Morse'a krótkie posiadają oznaczenie normy DIN 845 BKN, natomiast wersja długa tych frezów posiada oznaczenie BLN. Podobnie wyglądają oznaczenia frezów z łamaczem wióra, wersja krótka frezów z łamaczem wióra posiada oznaczenie BKNR lub BKNF w zależności od rodzaju łamacza. Łamacz wióra końcówką okrągłą to BKNR a łamacza wióra prosty BKNF. Frezy placowe długie z łamaczem wióra posiadają normę DIN 845 i analogiczne oznaczenie BLNF oraz BLNR.

Producenci frezów palcowych do metalu

W Polsce produkuje tego typu frezy produkuję dwóch dużych producentów, firma Dolfamex z Zielonej Góry oraz firma Fenes z Siedlec. Kupując narzędzia tych firm mamy pewność, że frezy te zostały wyprodukowane z najlepszej jakości stali HSS - SW7M bądź ze stali kobaltowej HSSE - SKC. Frezy palcowe do metalu na stożku Morse'a produkuje się z dwóch wersjach materiałowych, ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE INOX.

Zwiń