Głowice Frezarskie 

Głowice frezarskie to narzędzia skrawające przeznaczone do obróbki skrawaniem. Przeznaczone są głównie do planowania ale i również do obróbki powierzchni bocznych detali. Jak ostrza posiadają płytki skrawające frezarskie, które są mocowane w specjalnie wykonanych do tego gniazdach.

Wielkość
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 35 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 35 elementów

.

Do czego przeznaczone są głowice frezarskie?

Głowice frezarskie składane lub inaczej mówiąc na płytki wymienne przeznaczone są do obróbki przede wszystkim zgrubnej oraz średnio dokładnej ale i przy zastosowaniu odpowiednich płytek frezarskich mogą być użyte i do obróbki wykańczającej płaszczyzn. Narzędzia te występują w wersji o większej średnicy, standardowo od fi 40 mm, kolejno: fi 50 mm , fi 63 mm, fi 80 mm, fi 100 mm, fi 125 mm, fi 160 mm oraz fi 200 mm aż do fi 400 mm. Pod względem budowy wyróżnia się głowice frezarskie z różnymi kątami przyłożenia, gdzie najbardziej popularne do rzecz jasna 90 stopni ale dostępne są również kąty przyłożenia jak 75 stopni, 43, 45, 67, 88 stopni.

Najpopularniejszym model na płytki skrawające wymienne są głowice frezarskie do planowania ( również są dostępne głowice frezarskie kątowe ) model według Dolfamex o oznaczeniu 220.17 na płytki frezarskie trójkątne gładkie ( bez łamacza wióra ) o 3 krawędziach skrawających. Występują one w dwóch wersjach wymiarowych: TPKN 2204 PPR oraz mniejsze TPKN 1603 PPR, oznaczenie PPR oznacza prawo tnącą pytkę, posiada ona specjalne fazowania na swoim narożu. Dzięki temu fazowaniu powierzchnia obrabiana posiada mniejszą chropowatość ale i również zyskuje również na lepszym wyglądzie estetycznym ( co jest już coraz częściej wymagane przez klientów narzędziowni ).

Do dyspozycji jest już coraz więcej głowic frezarskich do metalu, stali, stali nierdzewnej, żeliwa jak i materiałów hartowanych i żaroodpornych. Jej zastosowanie głównie zależy od zastosowania płytek wymiennych, to płytki skrawające decydują w jakim materiale możemy pracować.

Płytki frezarskie skrawające wykonywane są różnych gatunkach w zależności od swojego przeznaczenia a każdy gatunek jest opisywany inaczej przez producenta. Dla ujednolicenia przyjęte są oznaczenia ISO według zastosowania. Dla płytki frezarskich przyjmowane są oznaczenia:

  • P - stal o kolorze niebieskim
  • M - stal nierdzewna o kolorze żółtym
  • K - żeliwo o kolorze czerwonym
  • N - materiały nieżelazne o kolorze zielonym
  • H - materiały hartowane o kolorze szarym
  • S - materiały żaroodporne o kolorze miedzianym.

Jak mocowane są głowice frezarskie do planowania

Do swojego użycia wymagają jednak zastosowania specjalnego trzpienia frezarskiego, który pośredniczy pomiędzy wrzecionem maszyny a głowicą frezarską. Zazwyczaj jednak głowica frezarska z trzpieniem nie występuję w komplecie i są one oddzielnymi narzędziami. Do każdej głowicy musimy dobrać trzpień frezarski pasujący do tego modelu według otworu mocującego w głowicy, który może mieć wymiar fi 16 mm, 22, 27, 32, 40, oraz 60 mm.

Producenci narzędzi składanych dostępni na rynku polskim

W Polsce największym producentem jest firma Dolfamex z Zielonej Góry z całkowicie polskim kapitałem oraz również Pafana z Pabianic. Są to producenci, którzy z całą pewnością posiadają narzędzia o wysokiej jakości i kupując je możemy być pewni zadowolenia z narzędzi. Ale na naszyn rynku są dostępni również producenci narzędzi składanych tureccy, którzy mają również konkurencyjną ofertę jak na przykład Akko z miasta Konya.

Zobacz również ofertę naszą na gwintowniki i narzynki.

Zwiń