- 98% zadwolonych klientów
- Dostawa 24h
- 14 dni na zwrot
Narzędzia do gwintowania
Narzędzia do gwintowania ręcznego i maszynowego
Gwintowniki są narzędziami wieloostrzowymi przeznaczonymi do wykonywania gwintów wewnętrznych w przygotowanych wcześniej otworach. Gwintowanie wygląda jak wkręcanie śruby w otwór, gdzie ostrza skrawając kształtują obrabiany gwint. Oferujemy gwintowniki ręczne jak i maszynowe. Do wykonania obróbki maszynowej stosujemy jednego gwintownika do otworów przelotowych lub nieprzelotowych o pełnym zakresie gwintu.
-
- Kategorie
- Gwintowanie
- Frezowanie
- Narzędzia do otworów
- Wiertła
- Wiertła do Metalu NWKa DIN 338 (326)
- Wiertła Długie do Metalu DIN 340 NWKb (150)
- Wiertła Bardzo Długie do Metalu DIN 1869 (70)
- Wiertła do metalu NWKc Morse'a DIN 345 (456)
- Wiertła Długie do Metalu Morse'a DIN 341 (91)
- Wiertła Składane (35)
- Wiertła do stali hartowanych (80)
- Wiertła Węglikowe VHM (67)
- Wiertła stożkowe (5)
- Wiertła trepanacyjne (49)
- Płytki do Wierteł Piórkowych (1)
- Pozostałe Wiertła (127)
- Zestawy Wierteł (4)
- Nawiertaki (34)
- Rozwiertaki
- Pogłębiacze
- Wiertła
- Narzędzia pomiarowe
- Płytki wieloostrzowe
- Oprzyrządowanie maszyn
- Narzędzia ślusarskie
- Uchwyty Wiertarskie (26)
- Imadła (21)
- Oprawki (55)
- Oprawki do Gwintowania (14)
- Trzpienie (126)
- Tuleje (83)
- Tulejki zaciskowe (104)
- Radełka (14)
- Uchwyty Tokarskie (8)
- Szczęki Tokarskie (29)
- Kły Tokarskie (40)
- Oleje (14)
- Obciągacze Diamentowe (11)
- Ściernice Diamentowe (12)
- Wytaczadła (2)
- Pozostałe (22)
- Toczenie
Gwintowniki
Narzynki
Toczenie Gwintów
Fanar
Frezowanie Gwintów
Do wykonania obróbki ręcznej stosowany jest komplet gwintowników, który składa się z: zdzieraka i wykańczaka, lub trzech: zdzieraka, pośrednika i wykańczaka. Wykonują one prawidłowy gwint w dwóch lub trzech przejściach. Gwintowniki dostępne z pokryciem jak i bez pokrycia oraz w różnych odmianach nakroju. Obecnie gwintowniki maszynowe występują w dwóch nakrojach: B i C, gdzie nakrój C podzielony jest na dwa rodzaje.
Nakrój B jest to nakrojem prostym przeznaczonym do otworów przelotowych. Nakrój ten posiada nacięcie na początku gwintownika, dzięki któremu wióry powstałe podczas skrawania wypychane są w dół otworu. Nakrój C jest to nakrój prosty krótki przeznaczony do otworów przelotowych i nieprzelotowych. Ma on proste rowki wiórowe, w których zbierają się wióry powstałe podczas skrawania. Nakrój C skrętny, krótki stosowany do obróbki otworów przelotowych. Ma on skrętne rowki wiórowe, za pomocą których wyprowadzane są wióry w górę otworu.
Narzędzia do gwintów zewnętrznych
Narzynki kształtu okrągłego to narzędzia wieloostrzowe przeznaczone do nacinania gwintu na zewnętrznej stronie danego detalu. Dzielimy je ze względu na ich kształt, obecnie produkowane są narzynki kształtu okrągłego, jednak można również spotkać narzynki sześciokątne lub kwadratowe. Narzynki nietypowego kształtu stosowane są w branży budowlanej lub samochodowej. Dzielimy również narzynki ze względu na rodzaj gwintu jaki wykonuje na : narzynki calowo rurowe, narzynki metryczne, narzynki Whitwortha, narzynki drobnozwojne, narzynki PG i narzynki zunifikowane. Narzynki metryczne dostępne są w dwóch rodzajach: zwykłe z oznaczeniem literą M oraz metryczne drobnozwojne MF, a ich kąt wierzchołkowy wynosi 60 stopni. Narzynki metryczne określone są niemiecką normą DIN 22 568, natomiast narzynki do gwintów calowych posiadają normą DIN ISO 228. Produkowane są one z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS i HSSE przez firme Fanar z Ciechanowa.
Jak przebiega toczenie gwintów
Toczenie gwintów pozwala uzyskać gwint zewnętrzny oraz wewnętrzne za pomocą noży tokarskich do gwintów, które występują w dwóch rodzajach. Zaletą gwintów toczonych jest możliwość wykonywania toczenia gwintów o dowolnej średnicy za pomocą jednej płytki o danym skoku czy ich zakresie. Za pomocą płytki do gwintów mającej skok P = 1 mm mamy możliwość toczenia gwinty: M10x1, M25x1, M100x1 oraz M10x1.
Najlepszym wyborem co do noży tokarskich przeznaczonych do gwintów jest nóż na płytkę wymienną. Ich budowa składa się z trzonka przekroju kwadratowego i gniazda na określoną płytkę VHM taką jak: 27, 22, 16 i 11.
istnieją trzy metody do toczenia gwintów: kierunek radialny, kierunek zmienny i kierunek boczny . Pierwsza z wymienionych jest najczęściej stosowaną metodą obróbki gwintów. Można wykonywać gwinty o skoku mniejszym niż P< 1,5 mm, natomiast metoda kierunku zmiennego jest przeznaczona do skoków dużych, przy których występuje duże obciążenie oraz podczas skrawania materiał skrawany występuje jako długie, nierównomierne wióry, a płytka zużywa się po obu stronach. Metoda kierunku bocznego jest stosowana do wykonywania gwintów o skoku większym niż P > 1,5 mm jak i przy skrawaniu gwintów trapezowych. Obciążenie jest niewielkie jednak ostrza zużywane są niesymetrycznie.
Frezowanie polega na ubytku materiału podczas czego powstaje profil gwintu. Frezowanie od gwintowania różni się tym, że posiada dany skok i można nim wykonać dowolną średnicę gwintu.