• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Toczenie gwintów

Toczenie gwintów jest najbardziej wydajnym i produktywnym procesem uzyskiwania gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Noże tokarskie do gwintów występują dwóch formach wykonania.

Jak wygląda proces toczenia gwintów?

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do toczenia gwintów, jest wybór noża tokarskiego jakiego będziemy używać do toczenia gwintu. Mamy do dyspozycji noże tokarskie z płytką lutowaną, ze stali szybkotnącej HSS oraz noże tokarskie składane do gwintów.

Przy toczeniu gwintów w ilościach jednostkowych oraz małoseryjnych dobrym wyborem są noże z płytką lutowaną bądź ze stali szybkotnącej HSS. Są to narzędzia do gwintów o niskiej cenie co przy toczeniu małych ilościach gwintów jest bardzo ważnym czynnikiem. Dodatkowo noże z płytką lutowaną posiadają dużą tolerancję na niedoskonałości w czasie obróbki jak drgania lub niedokładność w sparowaniu posuwu oraz obrotów maszyny do obrabianego gwintu.

Najlepszym wydajnym wyborem noży tokarskich do toczenia gwintów będą noże tokarskie składane na płytkę wymienną. Zbudowane są z trzonka o przekroju najczęściej kwadratowym oraz gniazda na płytkę skrawającą gwint. Noże tokarskie posiadają gniazda przeznaczone pod określoną wielkość płytki takie jak 11, 16, 22 oraz 27. Tak samo jako noże tokarski występują w wersji dla gwintów prawych, lewych do gwintów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Narzędzia do gwintów zewnętrznych prawych mają oznaczenia ER (external right ) a do gwintów wewnętrznych prawych IR ( internal right ), lewe gwinty analogicznie EL ( external left ) oraz IL ( internal left).

Noże tokarskie do gwintów w swoim nazewnictwie posiadają rodzaj przeznaczenia, rozmiar trzonka oraz wielkość płytki do gwintów np. PER 20x20 16. Noże tokarskie do gwintów zewnętrznych posiada nazewnictwo PER lub SER natomiast noże do gwintów wytaczaki PIR lub SIR. Oferowane przez nas płytki do gwintów posiadają 3 krawędzie tnące co sprawia, że są bardzo wydajnymi narzędziami a dodatkowo możemy zakupić płytkę do gwintów o skoku uniwersalnym. Taka płytka ma określony zakres jaki możemy gwintować na przykład płytki 16 ER AG60 może gwintować gwinty metryczne zewnętrzne prawe o skoku P od 0,5 do 3 mm.

Największymi producentami noży tokarskich do gwintów jest firma Pafana z Pabianic, firma Akko z Turcji. Firma Pafana produkuję zarówno noże z płytką lutowaną jak i składane zwykłe i do gwintowania. Natomiast firma Akko produkuję same narzędzia składane w tym również noże tokarskie do gwintów. Obaj producenci oferują noże na płytki uniwersalne o standardowych wymiarach więc nie ma konieczności kupowania takich płytek u 1 producenta. Producentem płytek do gwintów jest firma Carmex oraz Vardex. Carmex jest firmą izraelską specjalizują się w narzędziach do gwintów z węglika spiekanego podobnie również firma Vardex z Niemiec. W bogatej ofercie naszej firmy znajdą Państwo narzędzia do toczenia gwintów, takie jak noże tokarskie i płytki pełnowęglikowe.