• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Pogłębiacze - Do otworów

Pogłębiacze to narzędzia przeznaczone do powiększania lub innego kształtowania otworów na określonej części ich długości oraz do obróbki powierzchni wokół otworów, bezpośrednio z nimi związanych.

Jakie pogłębiacze do metalu oraz stali nierdzewnej?

Ze względu na budowę, narzędzia do powiększania otworów dzieli się na pogłębiacze stożkowe, składane i pogłębiacze walcowo czołowe.

Do wykonywania pogłębień pod śruby oraz stożkowych używa się pogłębiaczy walcowo czołowychwykonanych ze stali szybkotnącej HSS lub pogłębiaczy składanych z wymiennymi płytkami z węglików spiekanych. Dla pogłębiaczy o mniejszych średnicach używa się chwytów walcowych, natomiast dla średnic większych – chwytów stożkowych Morse'a. Pogłębiacze walcowe posiadają pilota, dzięki któremu proces pogłębienia otworu jest bardziej stabilny. Pogłębiacze walcowe z pilotem produkowane są w dwóch wariantach chwytowych, które posiadają odpowiednią normę przypisaną. Norma według, której opisuje się pogłębiacze z pilotem to norma niemiecka DIN ( Deutsche Industrie Norm ). Dla pogłębiaczy z chwytem walcowym gładkim przypisana jest norma DIN 373 a dla pogłębiaczy z pilotem norma DIN 375.

Gdzie wykorzystać stożkowy pogłębiacz do otworów?

Pogłębiacze do metalu otworów stożkowe wykorzystuje się przede wszystkim do wykonywania gniazd pod łby wkrętów z łbem stożkowym oraz do usuwania zadziorów po wierceniu (fazowanie). Możemy podzielić je na dwa rodzaje: z chwytem walcowym (NWSa) oraz z chwytem stożkowym Morse'a (NWSb). Stosowane są trzy odmiany pogłębiaczy stożkowych ze stali szybkotnących, w zależności od wielkości kąta wierzchołkowego 60°, 90°, 120°. Występują w odmianach wieloostrzowych oraz jak pogłębiacze stożkowe 3 ostrzowe. Pogłębiacze 3 ostrzowe posiadają oznaczenie C-chwyt walcowy oraz oznaczenie D- chwyt na stożku Morse'a z płetwą. Kąt pogłębiaczy określony jest również normą, dla pogłębiaczy o kącie 60 stopni norma to DIN 334, ką 90 stopni (najbardziej popularny ) DIN 335 a dla kąta 120 stopni była zarezerwowana norma DIN 347. Narzędzia te są produkowane ze stali szybkotnącej HSS oraz ze stali szybkotnącej z dodatkiem 5% kobaltu. Dodatek kobaltu sprawia, że twardość narzędzia wzrasta z 62 HRC ( w przypadku stali HSS ) do 64 HRC ale również zwiększają się możliwości obróbcze narzędzia. Można go stosować przy pogłębianiu w materiałach takich jak stal nierdzewna ale również żeliwo sferoidalne. Pogłębiacze stożkowe można również używać jako fazowniki powierzchni bocznych przy fazowaniu bądź gratowaniu powierzchni bocznych.

Specjalistyczne narzędzia do wykonywania otworów

Możemy wyróżnić również pogłębiacze do metalu specjalne do wykonywania pogłębień wielostopniowych, kształtowych oraz o innym kącie. W Polsce największym producentem takich narzędzi jest firma Fenes z Siedlec oraz Dolfamex Jelenia Góra. Kupując pogłębiacze tych firm mamy pewność, że otrzymamy narzędzia wykonane ze stali HSS SW7M a ich jakość wykonania będzie na najwyższym poziomie.