Wiertła trepanacyjne 

Wiertła trepanacyjne, zwane także wiertłami rurowymi lub koronowymi wykorzystywane  są do wykonywania (frezowania) otworów o dużych średnicach poprzez skrawanie materiału przedmiotu obrabianego jedynie na obwodzie wykonywanego otworu.

Wielkość
na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 45 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 45 elementów

.

Wiertła trepanacyjne do metalu

Dzięki takiemu sposobowi obróbki cały proces jest znacznie bardziej wydajny, ze względu na mniejszą ilość powstających wiórów, a „resztka materiału”, który powstał może być wykorzystany jako pełnowartościowy materiał. Dodatkowo istotną zaletą wierteł rurowych jest czas wiercenia – jest znacznie krótszy, stanowi ok. 30-40% czasu wiercenia wiertłem standardowym.
Wiertła koronowe mają kształt rury do wierceń głębokich lub płytkich z ostrzami rozmieszczonymi na obwodzie krawędzi części roboczej. Ostrza najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej HSS. Narzędzia wykonywane są z chwytem metrycznym Fi 3/4 cala czyli 19,05 mm (mocowanie w specjalnym uchwycie przejście na stożek Morse’a lub bezpośrednio w tulei zaciskowej). Wiertła rurowe, w przypadku zużycia, nadają się do regeneracji i ponownego ostrzenia. Wiertła trepanacyjne znajdujące się w naszej ofercie są produkcji polskiej.

Zastosowanie wierteł trepanacyjnych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele narzędzi przeznaczonych do wykonywania otworów w stali. Do najbardziej popularnych należą wiertła trepanacyjne – wysokowydajne wiertła najczęściej stosowane w wiertarkach ze stopą elektromagnetyczną, a także w obrabiarkach CNC. Wiertła trepanacyjne popularnie, nazywane wiertłami koronowymi lub wiertłami rurowymi, a także frezami trepanacyjnymi w ostatnim czasie stały się alternatywą dla tradycyjnych pełnych wierteł krętych.
Wiertła trepanacyjne przeznaczone są do wykonywania otworów przelotowych. Nie wymagają wykonania wstępnego otworu, który w kolejnych czynnościach obróbki jest rozwiercany.
Powoduje to że stosowanie ich jest prostsze i bardziej ekonomiczne. Konstrukcja frezów jest tak zaprojektowana, aby proces wiercenia był szybszy i sprawniejszy niż w przypadku stosowania tradycyjnych wierteł. Komfort wiercenia jest tak wysoki, że zaskoczy nie jednego użytkownika, także tego który na co dzień posługuje się tego typu narzędziami. Wiertła te sprawdzają się nie tylko w prostych pracach warsztatowych, ale też w warunkach pracy przemysłowej, gdzie mamy do czynienia z wielokrotnością oraz powtarzalnością otworów.

Do czego służą wiertła trepanacyjne

Specyficzna budowa wiertła trepanacyjnego z oraz jego zastosowanie w produkcji materiałów, bardzo dobrze sprawdzają się podczas wykonywania otworów przelotowych w blachach stalowych i różnego rodzaju kształtownikach. Należy jednak pamiętać o stosowaniu pilota prowadzącego, który usuwa pozostałość wierconego materiału z wnętrza narzędzia oraz dodatkowo ustala środek otworu. W przypadku wierteł koronowych istotne jest to, że skrawanie materiału odbywa się tylko po obwodzie (frezy w środku są puste), a nie na całkowitej średnicy wiercenia, tak jak ma to miejsce w zwykłych wiertłach spiralnych. Wszystko po to, aby jak najbardziej zoptymalizować pobór mocy elektronarzędzia oraz zmniejszyć jego nacisk na obrabiany materiał.

Budowa wiertła trepanacyjnego

Do produkcji standardowych wierteł HSS zastosowano wysokiej jakości stal szybkotnącą. Wiertła HSS charakteryzują się starannym wykonaniem, bardzo dobrymi parametrami skrawającymi oraz wysoką twardością ostrzy. Wiertłą te zbudowane są z cylindrycznej części roboczej z zębami na obwodzie oraz uchwytu. Wiertła koronowe posiadają standardowe mocowanie typu Weldon 19 mm (3/4″), które umożliwia szybkie i stabilne zamontowanie. Zęby mają złożoną geometrię ostrza, która jest tak skonstruowana aby unikalny kształt zęba oraz odpowiednia jego twardość wpływa na wydłużenie żywotności i wydajności narzędzia a także zabezpiecza przed jego wykruszeniem. Mają także duży dodatni kąt natarcia i połączone są ze spiralnymi rowkami. Profesjonalne rowki spiralne szybko i sprawnie odprowadzają powstałe podczas wiercenia wióry. Staranny proces hartowania wpływa na poprawę elastyczności korpusu wiertła.
W ofercie znajdują się frezy wykonane ze stali szybkotnącej HSS o średnicach od 12 do 50 mm. Ich długość robocza wynosi 30 mm lub 50mm.

O czym należy pamiętać przy wyborze wierteł rurowych koronowych

Pracując wiertłami koronowymi należy pamiętać o zastosowaniu chłodziwa podczas wiercenia. Jest to o tyle ważne, że ze względu na temperaturę, jaka powstaje podczas wiercenia, środek chłodząco smarujący znacznie wydłuża żywotność samego narzędzia, jednocześnie zmniejsza też opory skrawania.

Zwiń