Płytki do wierteł składanych 

Klasyfikacja płytek do wierteł składanych

Płytki do wierteł składanych jaki i pozostałe płytki wieloostrzowe występują w wielu gatunkach oraz wersjach pokrycia. Jednak każdy producent posiada swoje własne wewnętrzne oznaczenie gatunków płytek, łamaczy wióra oraz przyporządkowanych do nich pokryć metodą PVD lub CVD.

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 17 elementów

. Producenci płytek do wierteł składanych skrawających wieloostrzowych kategoryzują gatunki węglików według oznaczeń ISO, która określa do jakiego rodzaju materiału przeznaczone są poszczególne płytki. Najczęściej płytka skrawająca posiada różnicę w grubości ok. 1-2 mm. Jest to bardzo niekorzystne z punktu widzenia klienta, ponieważ są to narzędzia znacznie droższe od standardowych, a konstrukcja nie jest ani innowacyjna, ani bardziej wydajna od płytek standardowych, jak twierdzą producenci. Według normy ISO materiały posiadają następujące oznaczenia:

 • P - stal opisywana kolorem niebieskim ,
 • M - stal nierdzewna zaznaczana kolorem żółtym,
 • K - żeliwo, opisywane przez kolor czerwony,
 • N - aluminium oraz materiały nieżelazne opisywane kolorem zielonym,
 • S -materiały żaroodporne zaznaczane kolorem miodowym,
 • H - stale hartowane oznaczane kolorem szarym.

Co warto wiedzieć o oznaczeniach płytek skrawających według ISO?

Wiele pytań budzi oznaczenie stosowane w nazewnictwie płytek widiowych. Warto dlatego wiedzieć że każda litera zawarta w oznaczeniu płytek ma swoje znaczenie. Producenci stosując oznaczenie np. w płytce do wierteł składanych WCMX, określają:

 • litera W- określa kształt płytki i kąt naroża ( w przypadku litery W jest to kąt 80 stopni)
 • litera C- określa kąt przyłożenia normalny ( w przypadku litery C jest to kąt 7 stopni)
 • litera M- określa dokładność płytki/ tolerancję w mm (w tym przykładzie +/- 0,025mm)
 • litera X- określa kształt powierzchni natarcia oraz mocowania płytki (w przypadku litery X jest to wykonanie specjalne określane przez producenta).

Pozostałe oznaczenia węglików spiekanych określają analogicznie:

 1. długość boku,
 2. grubość płytki,
 3. promień naroża płytki skrawającej z ewentualnymi ścinami
 4. kształt naroża płytki skrawającej oraz w niektórych przypadkach kierunek skrawania

Producenci po podaniu powyższych parametrów w symbolice literowej a następnie cyfrowej określają literowo bądź cyfrowo- geometrię łamaczy wiórów a kolejno gatunek wyprodukowanej płytki wieloostrzowej wraz z jej pokryciami.

Jakie płytki skrawające wybrać?

Płytki skrawające wieloostrzowe wytwarzane są poprzez spiekanie węglików metali trudno topliwych takich jak: wolfram lub tytan z metalami wiążącymi (najczęściej jest to kobalt, czasami aby obniżyć koszt produkcji może być nikiel lub wanad). Do określenia narzędzi wykonanych w całości z węglików spiekanych stosowany jest skrót VHM (z niemieckiego Vollhartmetall). Do produkcji płytek do wierteł składanych np. WCMX, wykorzystano wysokiej jakości węgliki spiekane, a także nowoczesne metody powlekania. Dzięki temu, oferowane przez nas narzędzia odznaczają się bardzo dużą twardością, odpornością na ścieranie, a także możliwością skrawania bardzo twardych i trudnoobrabialnych materiałów. Nadają się również do pracy w bardzo wysokich temperaturach.

Zwiń