• 98% zadwolonych klientów
  • Dostawa 24h
  • 14 dni na zwrot

Wiertła

Wiertła są to narzędzia przeznaczone do wykonywania otworów w pełnym lub w częściowym materiale, przy użyciu wiertarski, frezarki, tokarki lub innej obrabiarki z napędem obrotowym. W procesie produkcji wierteł wykorzystuje się najczęściej trzy podstawowe metody: frezowania,  szlifowania lub walcowania. Dzięki ostatniej z nich można uzyskać narzędzia wyższej jakości, jednak o odpowiednio większej cenie.

Produkcję metodą walcowania stosuję się do wierteł z chwytem walcowym.

Jakie wiertła są dostępne w ofercie?

Możemy dokonać kilku podziałów wierteł, biorąc po uwagę ich różnorodne cechy i właściwości. Wyróżnia się ze względu ma przeznaczenie: wiertła ogólnego przeznaczenia (wiertła kręte) oraz wiertła specjalnego przeznaczenia (wiertła płaskie, do głębokich otworów, do nakiełków).

Podział wierteł ze względu na materiał można wyróżnić na wiertła jednolite , wiertła łączone z częścią roboczą ze stali szybkotnącej lub z ostrzami z węglików spiekanych, wiertła składane z płytkami wieloostrzowymi. Wiertła jednolite wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS, która pozwala na obróbkę materiałów ze stali konstrukcyjnej oraz staliw do twardości 35 HRC. Natomiast same wiertła HSS posiadają twardość według skali Vickersa 62 HRC. Wiertła kobaltowe z chwytem walcowym HSSE posiadają twardość 64 HRC oraz mogą pracować w materiałach mających twardość do 37 HRC, oraz dodatkowo mają większą tolerancję na wysokie temperatury. Dzięki temu umożliwiają pracę w trudnych warunkach i w stalach nierdzewnych oraz żeliwie sferoidalnym. Do wierteł monolitycznych możemy również zaliczyć wiertła węglikowe VHM, które są jednymi z najbardziej wydajnych narzędzi skrawających. Prędkości skrawania dochodzą do nawet Vc-300 m/min, i pomijamy operację nawiercania otworu. Dodatkową zaletą tych wierteł jest dokładność wykonania otworu bo możemy liczyć przy sprzyjających warunkach na otworów w klasie od H7 do H8.

Dodatkowo wiertła z chwytem walcowym posiadają różną długość, mogą występować od wierteł zwykłych według DIN 338 po wiertła długie DIN 340 oraz wiertła bardzo długie DIN 1896. 

Ostatnim podziałem wiertel do metalu jest ten ze względu na konstrukcję części chwytowej. W ten sposób można podzielić wiertła na: wiertła z chwytem walcowym gładkim oraz wiertła z chwytem stożkowym Morse'a. Wiertła na stożku Morse'a z płetwą są to wiertła do wierceń przy pomocy maszyn z tego typu stożkami. Występują w wersji o standardowej długości wg. DIN 345 oraz wersji długiej DIN 341.

Do obróbki wykańczającej pomocne mogą okazać się rozwiertaki, które wpłyną na geometrię otworu po użyciu wiertła.