Frezy Trzpieniowe 

Frezy trzpieniowe (nazywane inaczej frezami palcowymi) to narzędzia skrawające, złożone z trzpienia (chwytu), ostrza tnącego śrubowego oraz gwintu mocującego. Bardzo istotną cechą każdego frezu jest materiał, z którego został wykonany. Decyduje on na przykład o twardości narzędzia, a co za tym idzie – o jego wytrzymałości.

. Do obróbki twardszych materiałów powinno się używać frezów o odpowiednio większej wytrzymałości. Najczęściej frezy trzpieniowe wykonywane są ze stali szybkotnącej (HSS), stali szybkotnącej z dodatkiem kobaltu (HSSE), lub stali szybkotnącej proszkowej (HSSE-PM).

Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić frezy trzpieniowe do obróbki płaszczyzn, do obróbki rowków, gwintów oraz uzębień. Wybór odpowiedniego frezu zależy nie tylko od rodzaju obrabianego materiału, wielkości czy kształtu płaszczyzny, ale również od typu wykonywanej obróbki (np. zgrubnej lub wykańczającej). Istotne są również długość oraz średnica frezu – tak by obróbka przebiegała zgodnie z założonym planem.

Zwiń